Ambulanta za onkološko genetsko svetovanje Onkološkega inštituta Ljubljana je namenjena posameznikom in družinam, kjer se rak pojavlja pogosteje in kadar je genski izvid pomemben za načrtovanje zdravljenja rakave bolezni.
Dejavnost izvaja multidisciplinarni tim, ki ga sestavljajo zdravniki različnih specialnosti (klinični genetik, genetski epidemiolog, kirurg, radioterapevt, internist onkolog, ginekolog, radiolog, pediater,...), medicinska sestra, molekularni biolog in psiholog.
Posamezniki, ki so poslani na posvet v ambulanto za onkološko genetsko svetovanje Onkološkega inštituta Ljubljana, ne opravijo nujno tudi genskega testiranja. Odločitev o testiranju sprejme multidisciplinarni tim na rednem mesečnem konziliju.
Na posvet je smiselno napotiti:
rak trebušne slinavke, rak prostate, sarkom, adrenokortikalni karcinom, tumor možganov, endometrijski rak, rak ščitnice, rak ledvic, difuzni rak želodca, dermatološke posebnosti (trihilemom, palmoplantarna keratoza, papilomatoza, verukozne papule) – predvsem v kombinaciji z makrocefalijo in hamartomski polipi prebavnega trakta.
V Ambulanto za onkološko genetsko svetovanje Onkološkega inštituta Ljubljana lahko pacienta napoti osebni zdravnik ali zdravnik specialist, ki trenutno obravnava posameznika. Napotni zdravnik mora jasno navesti razlog napotitve in jo obrazložiti z vsaj enim od zgoraj naštetim kriterijem.
Na genski test so po posvetu poslani le tisti posamezniki, ki ustrezajo kriterijem za testiranje (po sklepu multidisciplinarnega konzilija onkološkega genetskega svetovanja Onkološkega inštituta Ljubljana in testiranja).
© Europa Donna | Izdelava spletnih strani Positiva rešitve d.o.o.